Studio Recording Awards
Congratulations to the Studio Recording Awards nominees for the 58th ACADEMY OF COUNTRY MUSIC AWARDS™
58th ACM Studio Recording Awards NOMINEES are:
Voted on by the membership categorized in the artist/musician/producer/engineer category
Acoustic Guitar Player of the Year
Brian Sutton
Acoustic Guitar Player of the Year Nominee
Brian Sutton
Brian Sutton
Danny Rader
Acoustic Guitar Player of the Year Nominee
Danny Rader
Ilya Toshinskiy
Acoustic Guitar Player of the Year Nominee
Ilya Toshinskiy
Tim Galloway
Acoustic Guitar Player of the Year Winner
Tim Galloway
Tim Galloway
Todd Lombardo
Acoustic Guitar Player of the Year Nominee
Todd Lombardo
Audio Engineer of the Year
Drew Bollman
Audio Engineer of the Year Nominee
Drew Bollman
F. Reid Shippen
Audio Engineer of the Year Nominee
F. Reid Shippen
Gena Johnson
Audio Engineer of the Year Nominee
Gena Johnson
Josh Ditty
Audio Engineer of the Year Nominee
Josh Ditty
Josh Ditty
Justin Niebank
Audio Engineer of the Year Winner
Justin Niebank
Bass Player of the Year
Craig Young
Craig Young
Bass Player of the Year Nominee
Craig Young
Craig Young
Lex Price
Bass Player of the Year Nominee
Lex Price
Lex Price
Mark Hill
Bass Player of the Year Winner
Mark Hill
Steve Mackey
Bass Player of the Year Nominee
Steve Mackey
Tony Lucido
Bass Player of the Year Nominee
Tony Lucido
Drummer of the Year
Aaron Sterling
Drummer of the Year Winner
Aaron Sterling
Fred Eltringham
Drummer of the Year Nominee
Fred Eltringham
Jerry Roe
Drummer of the Year Nominee
Jerry Roe
Miles McPherson
Drummer of the Year Nominee
Miles McPherson
Nir Z
Drummer of the Year Nominee
Nir Z
Electric Guitar Player of the Year
Derek Wells
Electric Guitar Player of the Year Winner
Derek Wells
Kenny Greenburg
Electric Guitar Player of the Year Nominee
Kenny Greenburg
Kenny Greenburg
Kris Donegan
Electric Guitar Player of the Year Nominee
Kris Donegan
Rob McNelly
Electric Guitar Player of the Year Nominee
Rob McNelly
Rob McNelly
Sol Philcox-Littlefield
Electric Guitar Player of the Year Nominee
Sol Philcox-Littlefield
Sol Philcox-Littlefield
Piano/Keyboards Player of the Year
Alex Wright
Piano/Keyboards Player of the Year Nominee
Alex Wright
Alex Wright
Billy Justineau
Piano/Keyboards Player of the Year Nominee
Billy Justineau
Charles Judges
Piano/Keyboards Player of the Year Nominee
Charles Judges
Dave Cohen
Piano/Keyboards Player of the Year Winner
Dave Cohen
Jim "Moose" Brown
Piano/Keyboards Player of the Year Nominee
Jim "Moose" Brown
Producer of the Year
Buddy Cannon
Producer of the Year Nominee
Buddy Cannon
Derek Wells
Producer of the Year Nominee
Derek Wells
Jay Joyce
Producer of the Year Winner
Jay Joyce
Joey Moi
Producer of the Year Nominee
Joey Moi
Jon Randall
Producer of the Year Nominee
Jon Randall
Luke Dick
Producer of the Year Nominee
Luke Dick
Specialty Instrument(s) Player of the Year
Dan Dugmore
Specialty Instrument(s) Player of the Year Nominee
Dan Dugmore
Jenee Fleenor
Specialty Instrument(s) Player of the Year Winner
Jenee Fleenor
Josh Matheny
Specialty Instrument(s) Player of the Year Nominee
Josh Matheny
Justin Schipper
Specialty Instrument(s) Player of the Year Nominee
Justin Schipper
Stuart Duncan
Specialty Instrument(s) Player of the Year Nominee
Stuart Duncan